Cildi yaşlandıran ve hasar veren gizli tehdit: Çevre Kirliliği

Posted on by Ersin Köseoğlu

Çevre kirliliğinin cilt sağlığına etkileri ile ilgili yapılan son çalışmalarda kalabalık şehirlerde yaşayanlar ve kırsal kesimde yaşayanların sebum örnekleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kalabalık ve çevre kirliliğinin etkin olduğu şehirlerde yaşayan kişilerin sebumlarındaki E Vitamini ve skualen miktarı kırsal kesimlerde yaşayan kişilerinkine göre daha düşük çıkmıştır.
Büyük şehirlerdeki hava kirliliği, özellikle de havada bulunan 2.5-10 mikron arasındaki partiküller, cilt sağlığına ciddi tehdittir.
Havada bulunan bu partiküller PAH olarak adlandırılan poliaromatik hidrokarbonlar, ağır metaller ve diğer kirliliklerden meydana gelmektedir. Bu partiküller cilt ile temas ettiklerinde cildin alt tabakalarına geçerek kollajen ve elastin dokularının yıkımına neden olurlar ayrıca serbest radikal oluşumunu tetiklerler.
Hava ve sudaki bu kirlilikler prematüre (erken) cilt yaşlanmasının belirtileri olan cilt hücrelerinde hasarlara, cilt kuruluğuna, enflamasyonlara ve pigment düzensizliklerine neden olurlar. 
Cildi çevre kirliliğinin negatif etkilerinden korunmak için antioksidan ve antienflamatuar açısından zengin içerikler ile formüle edilmiş güvenli dermokozmetik ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca hücre hasarlarının önlenmesine yardımcı olan ve sağlıklı cilt hücresi üretimini tetikleyen Retinol, Niacinamide ve Hyaluronik asit gibi aktifler içeren dermokozmetik formüller cilt bakım rutinine dahil edilmelidir.